Водоспад Шипіт, Міжгір'я

Водоспад Шипіт, Міжгір'я

Серед водоспадів Карпат виділяються кілька водойм з назвою “Шипіт” або “Шипот”. Один із таких “Шипотів” знаходиться на річці Пилипець біля підніжжя гори Гимба гірського масиву Боржава. Вода стікає з висоти 14 м, розпадаючись на кілька більших та менших каскадів, і супроводжується специфічним шумом, який здалеку здається шепотінням. Звідси і назва. А найкрасивіший водоспад навесні, коли з Гимби стікає тала вода. Карпатські водоспади потребують захисту, тому на території біля водоспаду було створено заказник місцевого значення “Водоспад Шипіт”.

Географічно цей водоспад відомий як Міжгірський Шипіт, оскільки розташований в районі Міжгір’я Закарпаття. Водоспад Шипіт знаходиться в полі кількох туристичних маршрутів Карпат. Наприклад, він лише за 10 км від залізничної станції села Воловець та за 6 км від села Пилипець, які є основними населеними пунктами в напрямку до гірськолижного курорту Пилипець. Також за 50 км від водоспаду знаходиться курорт Колочава. Окремим туристичним маршрутом вважається і мандрівка на сам водоспад Шипіт. Організовуються спеціальні екскурсії, поїздки. На відстані 300 м працює двомісний крісельний підйомник, що служить орієнтиром для туристів, що приїжджають на водоспад.

Про водоспад Шипіт в народі збереглася красива легенда, яка розповідає про кохання дівчини з заможної родини Марічки і бідного хлопця Іванка. Молода пара зустрічалася таємно в гірському урочищі біля полонини Боржава. Та мати Марічки дуже розлютилася, коли дізналася про це. Вона вистежила місце зустрічі і важко прокляла закоханих. Тут несподівано почалася злива, яка бурхливим потоком підхопила Марічку та Іванка і понесла в гори. А там, де скипіли хвилі водоспаду, остаточно загубилася молода пара. Мати довго оплакувала свій вчинок. Та якось, вкотре прийшовши до того місця, їй почувся голос дочки та її коханого. І голосно закричала: “Чуєте, чуєте той шипот... се вони шепочуться межи собов - моя Марічка й Іванко!” Відтоді, кажуть, й став цей водоспад називатися Шипіт.

Шипіт-фест

Від 1993 р. біля водоспаду Шипіт проводиться щорічний фестиваль субкультур. Дійство збирає хіпі та неформалів України, Росії, Білорусії й інших країн. Основною подією фестивалю є свято Івана Купала, що проводиться за місцевими традиціями в ніч з 6 на 7 липня. Святкування на Шипіт-фест навіть стали сюжетним елементом книги письменника Любка Дереша “Трохи пітьми”.